Kada započeti s dohranom djeteta?
Pitanje je koje muči brojne obitelji s novorođenčadi. Uvođenje krute hrane u prehranu beba mnogi smatraju „prekretnicom“ ili „novim poglavljem“, a informacije koje dobivaju vrlo često su oprečne i zbunjujuće. I baš svatko iz Vaše okoline ima mišljenje o tome kada i kako trebate krenuti…
Ideja o stvaranju Nutrionice postoji već dugo, ali točan trenutak odluke pao je jedne subote ujutro na tržnici u Španskom. Čekajući na štandu s povrćem, čula sam ženu s bebicom kako pita prodavačicu s čime da započne dohranu jer će malena uskoro napuniti četiri mjeseca i „vrijeme je započeti s nečim konkretnim“. Također, žena je napomenula da „po djetetu vidi da joj mlijeko više nije dovoljno“. Dobila je savjet da započne s mrkvom, jer s mrkvom „ne može pogriješiti“, kupila je 2 kilograma mrkve i otišla.
Koliko žena traži informacije na pogrešnim mjestima, kako okolina utječe na naše odluke i koliko su štetni komentari „mi smo vama s dva mjeseca davali grah, pa ste dobro ispali“? – samo su neka pitanja koja su mi se vrtjela po glavi. I odlučila sam da na njih želim početi odgovarati, razumljivo i konkretno.
Prvi problem prethodne priče je dob djeteta. Zdravstvene organizacije (ESPGHAN, WHO, UNICEF…) preporučaju da se s dohranom zdrave, terminski rođene djece, započne u dobi od oko 6 mjeseci (u periodu od 4. do 6. mjeseca života). Ono što bi svaki roditelj trebao pratiti su razvojni pokazatelji da je beba spremna za uvođenje krute hrane, a oni se najčešće javljaju upravo oko 6. mjeseca djetetova života. Glavni motorički pokazatelj je mogućnost bebe da samostalno sjedi u hranilici (uz minimalnu podršku). To ne znači da se beba mora sama posjesti, već da se mora biti u mogućnosti održati u sjedećem položaju kada ju stavite u hranilicu ili u pravilnom položaju hranite u krilu. Hranjenje u autosjedalicama, njihaljkama i ostalim pomagalima u kojima je dijete u poluležećem položaju je izuzetno opasno i treba se izbjegavati. Također, za učinkovito žvakanje i gutanje hrane te prevenciju gušenja, beba mora moći samostalno držati glavu i vrat. Kada su ti preduvjeti zadovoljeni, potrebno je obratiti pažnju i na ostale pokazatelje kao što su izostanak spontanog izbacivanja hrane iz usta (refleks plaženja jezika), samostalno uzimanje i prinošenje hrane ustima te interes za hranom. Kod brojne djece interes za hranom javlja se vrlo rano i u razgovoru s roditeljima zaključila sam da je to glavni razlog početka uvođenja krute hrane. Zaključno, odluka o početku uvođenja dohrane je na roditelju – s mojom djevojčicom započeli smo sa 6 mjeseci, dok su kod dječaka svi razvojni pokazatelji bili prisutni s 5 i pol mjeseci kada smo i počeli.
Drugi problem prethodne priče je jednoličnost preporučene namirnice. Ukoliko se odlučite dohranu započeti povrćem, birajte lako probavljivo povrće kao što su tikva, tikvica, razna korjenasta povrća itd. Idealno bi bilo da je povrće (i voće) kontroliranog porijekla, netretirano pesticidima i umjetnim gnojivima te da je u sezoni. Preporuke da je svaku vrstu namirnice potrebno uvoditi tri dana, više nisu aktualne pa se nemojte ustručavati djetetu dati nekoliko vrsta odjednom ili u kombinaciji s nekom drugom skupinom namirnica. Osim sezonalnosti, pripazite da početne namirnice koje uvodite ne napuhuju (kupus, mahune, paprika, cvjetača..) i svakako pratite djetetovu stolicu. Također, nemojte odgađati s uvođenjem mesa (teletine, junetine, janjetine), ribe (oslić, brancin, orada, plava riba) i ostalih namirnica životinjskog porijekla jer one osiguravaju važne mikronutrijente kao što su željezo, cink, jednostruko i višestruko nezasićene masne kiseline… Postojeće tablice o predloženim namirnicama za uvođenje ovisno o dobi mogu Vam dati ideju, no imajte na umu da je svako dijete različito te da se gotovo sve namirnice mogu uvesti već s navršenih 6 mjeseci.
Počinjete s dohranom? Za početak smanjite očekivanja! Napravite plan, ali nemojte se razočarati ako ne bude sve kako ste zamislili. Pratite svoje dijete, nudite mu namirnice raznih boja, okusa, tekstura, oblika i stavite fokus na namirnice visoke nutritivne gustoće. Budite pozitivni i sudjelujte u djetetovom otkrivanju potpuno novog svijeta!