Čovjek nikada nije bio izložen tolikoj količini informacija kao danas. Usprkos tome, u svakom drugom razgovoru sa mladim ženama shvatim da ne znaju što je folna kiselina i zašto je važan njezin adekvatan unos – a itekako je važan!
Folat ili vitamin B9, jedan je od vitamina B skupine esencijalan za adekvatnu staničnu diobu te razvoj mozga, lubanje, kralježnice, živčanog i probavnog sustava fetusa. Folati su prirodno prisutni u hrani, dok je folna kiselina sintetski pripravak veće stabilnosti i bioraspoloživosti, koji se dodaje u hranu i dodatke prehrani. Neadekvatna prehrana i korištenje brojnih lijekova (kao i oralnih kontraceptiva) može uzrokovati smanjenu razinu folata u serumu, što posljedično predstavlja značajan čimbenik rizika pojave oštećenja živčane cijevi kod novorođenčeta. Prvi ginekološki pregled u trudnoći žena ima između 6. i 8. tjedna, kada najčešće dobije i prve informacije o potrebnoj suplementaciji. To je period u kojem već dolazi do zatvaranja neuralne cijevi i razvoja živčanog sustava pa je dovoljan unos folata ipak potrebno osigurati prije trudnoće! Osim putem hrane, folnu kiselinu u obliku dodatka prehrani potrebno je uzimati minimalno četiri tjedna prije začeća i tijekom prvog tromjesečja trudnoće, kao mjeru prevencije nastanka defekta neuralne cijevi (veća učestalost pobačaja, poremećaja razvoja i prirođenih anomalija). Danas je na tržištu prisutan velik broj dodataka prehrani koji sadrže folnu kiselinu, a prednost bi trebalo dati pripravcima s minimalno 400 µg folne kiseline koja je u kombinaciji s aktivnim oblikom 5- metiltetrahidrofolatom (5-MTHF). Rezultati jednog Njemačkog istraživanja pokazali su da manje od 5% žena reproduktivne dobi, u crvenim krvnim stanicama dosegne koncentraciju folata (400 ng/mL) koja dokazano smanjuje rizik nastanka defekata neuralne cijevi.
Pravilna prehrana + edukacija = prevencija
Pravilna prehrana koja osigurava dovoljne količine folata i adekvatna edukacija mladih ljudi, posebno žena reproduktivne dobi, značajno utječu na prevenciju navedenih abnormalnosti. U svakodnevnu prehranu uključite dobre izvore folata kao što su: teleća jetrica, zeleno lisnato povrće (špinat, zelena salata, kupus, zelje…), voće (avokado, rajčice, limun, naranča, kivi, jagode…), mahunarke (leća, grah, mahune) te proizvode od cjelovitih žitarica.
Imajte na umu da se adekvatnom suplementacijom folne kiseline (400 µg) prije trudnoće i u prvom tromjesečju, smanjuje postotak oštećenja živčanog sustava novorođenčeta za čak 50 do 80%!