Bebe koje se hrane majčinim mlijekom nemaju dodatnih potreba za unosom tekućine (vode) sve dok se ne krene s uvođenjem dohrane, odnosno krute hrane u periodu oko šestog mjeseca djetetova života (Kada i kako započeti s dohranom djeteta? – Nutrionica).
Jedine tekućine koje se preporučuju djeci do navršene 1. godine života su majčino mlijeko (ili adaptirano mlijeko) i voda. Čajevi, zaslađena pića, baby sokovi na voćnoj ili biljnoj bazi te aromatizirani mliječni proizvodi nikako se ne preporučuju djeci do navršenih 12 mjeseci života, pa čak niti djeci starije dobi. Takva pića najčešće sadrže veće količine šećera i/ili umjetnih zaslađivača i često su kiselija u odnosu na vodu i mlijeko pa mogu štetno djelovati na dječje zube, stoga nema potrebe za njihovim unosom. Konzumaciju čajeva je također poželjno izbjegavati do navršene 1. godine života jer sadrža alkaloide slične kofeinu iz kave.
Majčino mlijeko savršenog je sastava i zadovoljava apsolutno sve potrebe dojenčeta do 6. mjeseca života, izuzev vitamina D koji se mora unositi kao dodatak prehrani (pročitajte i Treba li žena dojiti „pod svaku cijenu“? – Nutrionica). Dojenčad ima visoke potrebe za nutrijentima, ali je kapacitet njihovog organizma (trbuha) malen, što znači da se vrlo brzo napuni. Ukoliko se djetetu daje voda, velika je vjerojatnost da će beba konzumirati manje mlijeka što može dovesti do deficita mikro i makronutrijenata.
Majke koje ne doje moraju obratiti pažnju na pripremu adaptiranog mlijeka. Mlijeka u prahu koja se koriste kao zamjena za majčino mlijeko nisu potpuno sterilna pa je nužno prokuhati vodu na min. 70⁰C kako bi se termički uništile sve nepoželjne bakterije. Bebe koje se hrane adaptiranim mlijekom možda će imati potrebe za unosom vode tijekom izrazito vrućih ljetnih dana. U tim, izuzetnim slučajevima voda se treba davati bebi između hranjenja i to u vrlo malim količinama. Preporučamo korištenje vode iz slavine koja je prethodno prokuhana i ohlađena. S mikrobiološkog aspekta, vjerojatno je sigurnije koristiti vodu u bocama, ali takvi komercijalni proizvodi vrlo često sadrže veću količinu natrija i sulfata što je nepoželjno za djecu te dobi.
Bebe starije od 6 mjeseci:
Bebama starijim od 6 mjeseci potrebno je davati dodatne količine vode s početkom dohrane, uz majčino ili adaptirano mlijeko, kako bi utažile žeđ i krenule s privikavanjem na „običnu“ vodu. Najčešće se preporuča dodatak manjih količina vode između obroka u količini 110-220 ml na dan. U slučaju ekstremno visokih temperatura, i majke koje doje i djeca imaju veće potrebe za vodom.
Iako se roditeljima čini praktičnije djeci davati vodu u bočicama, struka govori drugačije. Kako djeca ne bi morala usisavati vodu iz bočica, što može dovesti do dentalnih problema, dobro bi bilo koristiti čaše manjeg volumena.
Kako bi bili sigurni da su vaša djeca dobro hidratizirana, za svaki slučaj provjeravajte dječje pelene. Općenito, poželjno je da djeca imaju 4 do 6 mokrih pelena tijekom 24 sata.
Zapamtite:
- Bebe dojene majčinim mlijekom nemaju dodatnih potreba za tekućinom do uvođenja krute hrane (6 mjeseci)
- Jedine tekućine koje se preporučuju do 1. godine života su majčino mlijeko i voda
- Uvijek pripremajte adaptirano mlijeko s prokuhanom vodom
- Voda iz slavine najbolji je izbor, ali treba biti prethodno prokuhana i ohlađena za pripremu adaptiranog mlijeka
- Bebe starije od 6 mjeseci trebaju dodatan unos vode